Τρίτη , 16 Απρίλιος 2024

Η περιπέτεια της Σάκκαρη στο U.S Open τώρα αρχίζει

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε από την Κινέζα Qiang Wang με 7-5, 6-2 στον 1ο γύρο του US Open. Το σκορ ωστόσο δεν λέει όλη την αλήθεια. Η 20χρονη Ελληνίδα αγωνιζόμενη στο πρώτο Grand Slam της καριέρας της και προερχόμενη από τα προκριματικά, στάθηκε αρκετά καλά στο κορτ Νο 6 απέναντι στην 23χρονη Κινέζα, Νο 112 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η 20χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε τρακαρισμένη στο ματς και η Wang κέρδισε τους έξι πρώτους πόντους. Σιγά σιγά όμως βρήκε τα πατήματά της και είχε την ευκαιρία να πάρει το πρώτο σετ καθώς προηγήθηκε με μπρέικ 5-4. Τα αβίαστα λάθη ωστόσο της στοίχισαν ακριβά.

Ο αγώνας είχε συνολική διάρκεια 101 λεπτά. Στο δεύτερο σετ η Κινέζα πήρε κεφάλι με 5-1 αλλά η Σάκκαρη πάλεψε ως τον τελευταίο πόντο. Μείωσε σε 5-3, έσωσε δυο ματς-πόιντ και υπέκυψε μόνο όταν η Wang εξαπέλυσε ένα άπιαστο φόρχαντ στην πλάγια γραμμή. Aυτό ήταν το πρώτο. Είναι βέβαιο ότι θα ακολουθήσουν και άλλα US Open για την ταλαντούχα πρωταθλήτρια.

Ανακοινώθηκαν από την Ε.Φ.Ο.Α οι κληρώσεις του Πανελληνίου σχολικού πρωταθλήματος 2024 Στον παρακάτω πίνακα μπορείτε …