Τετάρτη , 24 Απρίλιος 2024

European Junior Championships: Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε την 3η θέση

O Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε την καλύτερη εμφάνιση από τους Έλληνες και Ελληνίδες τενίστριες που έλαβαν μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τζούνιορ (European Junior Championships) το οποίο διεξήχθη αυτή την εβδομάδα σε τρεις πόλεις.

Ο Τσιτσιπάς έφτασε μέχρι τα ημιτελικά (και άρα κατέκτησε την 3η θέση) στην κατηγορία κάτω των 16 ετών οι αγώνες της οποίας φιλοξενήθηκαν στη Μόσχα. Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε στους «4» από τον  Σουηδό Mikael Ymer με 7-5, 7-5.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε και η Βασιλική Καρβούνη στην κατηγορία κάτω των 14 ετών, οι αγώνες της οποίας έγιναν στο Πίλζεν της Τσεχίας. Η Καρβούνη αποκλείστηκε στα προημιτελικά από την Ουκρανή Dayana Yastremska με 6-1, 6-0.

Από τους άλλους Έλληνες, ξεχώρισε ο Λευτέρης Θεοδώρου ο οποίος στο Κλόστερς της Ελβετίας (κατηγορία κάτω των 18) έφτασε στον 3ο γύρο όπου ηττήθηκε από τον Γάλλο Quentin Halys με 7-6 (6), 6-4.

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων στη διοργάνωση: Στην κατηγορία κάτω των 16, ο  Χρήστος Αντωνόπουλος αποκλείστηκε στον 1ο γύρο από τον Ρώσο Alexander Ovcharov με 6-7 (5), 6-3, 6-3, η Ελένη Χριστοφή  από την Ισπανίδα Julia Payola με 7-5, 6-0  και η Ασπασία Αυγέρη από τη Νορβηγίδα Malene Helgo με 6-3, 6-1.

Στην κατηγορία κάτω των 14 ετών η Ναταλία Νικολοπούλου ηττήθηκε από τη Μολδαβή Vitalia Stamat με 7-6 (4), 3-6, 6-0, ο Αλέξανδρος Σκορίλας από τον Mario Gerasimoski (Fyrom) με 2-6, 6-4, 6-4 και ο Γιάννης Φωτεινόπουλος από τον Λετονό Daniils Batmanovs με 5-7, 6-3,6-3.

Στην κατηγορία κάτω των 18 ετών ο Στέφανος Σχινάς αποκλείστηκε  από τον Ελβετό Marc-Andrea Huesler με 6-0, 6-0 , η Αναστασία Ρεντούλη από τη Ρουμάνα Ioana Ducu με 6-4, 6-1 και η Αλίκη Καπέλλα από την Ισραηλινή Talya Zandberg με 6-1, 6-1.

Μετά την δοκιμαστική διεξαγωγή των Πρωταθλημάτων Ε1, κρίνεται επιτυχημένη η νέα μορφή τους, έγινε αποδεκτή …