Παρασκευή , 29 Μάρτιος 2024

Beach Racket: 2η Αγωνιστική Πανελληνίου Πρωταθλήματος 2019

Στις 13 και 14 Ιουλίου 2019 στην ευρύτερη ιστορική περιοχή της Αρχαίας Ολυμπίας του ΔΗΜΟΥ ΗΛΙΔΑΣ (διοργανωτή των Αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων)και συγκεκριμένα στη Παραλία της Κουρούτας Αμαλιάδας διοργανώθηκε με απόλυτη επιτυχία από τον τοπικό Σύλλογο Ο.Ρ.Κ. Αμαλιάδας η 2ηαγωνιστική του 8ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Beach-Racket 2019, με την συμμετοχή 58 αθλητών/τριών από 7 Σωματεία – Μέλη της Ε.Φ.Ο.Α.

Διεξήχθησαν 36 παιχνίδια σε 3 κατηγορίες .

Αναλυτικά: Δυάδες ανδρών 16, τετράδες ανδρών 13,μικτές δυάδες 7. Στις δυάδες ανδρών το Σάββατο 13/7 στη γενική κατάταξη ο Σ. Πλακιώτης και ο 19 χρονος Μ. Τζανακάκης του Α.Ο.Ρ.Α.Πόρτο Ράφτη,  κατέκτησαν την 1η θέση με 545,7 βαθμούς,ο Κ. Νικολακόπουλος και ο Α. Μπότσης του συλλόγου Α.Ο.Ξ. Προφήτης Ηλίας Πέρδικας Αίγινας κατέκτησαν την 2η θέση της κατηγορίας με 540,24 βαθμούς, οι. Μυλωνάς και ο Φ. Καράβιας του συλλόγου της Ο.Ρ.Κ. Αμαλιάδας  κατέκτησαν την 3η θέση της κατηγορίας με 481,68.

Στις μικτές δυάδες επίσης το Σάββατο 13/7 στη γενική κατάταξη ο Α. Ιορδανίδης  και η Χ.Κεκετζή από τον σύλλογο Ο.Α.Ξ. Καβάλας πήραν την 1η θέση με 468,87 βαθμούς , ο Μ. Μαλτέζης και η Δ. Ευθυμιάδουτου συλλόγου Passarellas Club πήραν  την 2η θέση με σκορ 406,21βαθμούς και στην 3η θέση οι. Γ.Χαλκίδης και Σ. Πέτκοβαεπίσης από τον σύλλογο του Passarellas Club με σκορ 284,90 βαθμούς.

Την Κυριακή 14/7 διεξήχθη η 2η αγωνιστική στις τετράδες ανδρών. Στη γενική κατάταξη, η ομάδα του συλλόγου Ο.Ρ.Κ.  Αμαλιάδας πήρε την 1η θέση των αγώνων  με τους Μ. Μαραγκός-Γ. Μιχαλόπουλος -Ι. Μυλωνάς, Φ. Καράβιας με σκορ 1.144,30 βαθμούς. Την 2η θέση κατέλαβε ο σύλλογος του Α.Ο.Ρ. Ράφτη με τους Σ. Πλακιώτη-Μ. Τζανακάκη – Κ. Καραμούζη–Θ. Μισιχρόνη με 1.038,95 βαθμούς. Τέλος η3η Θέση κατακτήθηκε από τον Α.Ο.Ξ. Προφήτης Ηλίας Πέρδικας ΑΙΓΙΝΑΣ με τους Δ.Κατσαπάρα – Α.Νερούτσο – Ι.Κουσίση – Ν.Ησαϊόγλουμε σκορ 1.019,96 βαθμούς.

Εξαιρετικές επιδόσεις παρουσίασαν επίσης  και άλλες ομάδες  που τερμάτισαν σε υψηλές θέσεις τις γενικής κατάταξης.

Κατόπιν των αποτελεσμάτων της 2ης Αγωνιστικής του 8ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Beach-Racket 2019 η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ των συλλόγων που θα αναδείξει τον Πρωταθλητή διαμορφώνεται ως εξής: