Τρίτη , 19 Μάρτιος 2024
DAVIS CUP 2023 ATHENS GREECE

DAVIS CUP 2023: Ελλάδα – Ισημερινός Ιστορική άνοδος της Εθνικής ανδρών στο World Group 1 του Davis Cup

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Αντρές Αντράντε με 2-0 σετ 7-6 (1), 6-1 και έτσι η Εθνική μας ομάδα τένις των ανδρών κέρδισε με 3-1 νίκες του Ισημερινού και ανέβηκε στο World Group 1 του Davis Cup, γράφοντας ιστορία.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δυσκολεύτηκε στο 1ο σετ, όπου οι δύο παίκτες κατάφεραν να κρατήσουν το σερβίς τους και το σκορ παρέμεινε ισόπαλο μέχρι και το 12ο game (6-6). Όμως η συνέχεια ήταν εύκολη για το Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, φτάνοντας με ευκολία στην επικράτηση (7-1).

Η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική στο 2ο σετ με τον Στέφανο να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του κερδίζοντας με 6-1 και πετυχαίνοντας τον μεγάλο στόχο της Εθνικής ομάδας.

Νωρίτερα, οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Αλέξανδρος Σκορίλας είχαν γνωρίσει την ήττα με 2-0 σετ (7-6(4), 6-4), κόντρα στους Γκονζάλο Εσκομπάρ και Ντιέγκο Ιντάλγκο, μετά από 2 ώρες αγώνα, με την Εθνική ομάδα του Ισημερινού να μειώνει σε 2-1 νίκες.

Τσιτσιπάς: «Οι θεατές μας βοήθησα πάρα πολύ»

«Η αλήθεια είναι ότι και τώρα που βρέθηκα εδώ, δεν ήμουν σίγουρα στο 100% μετά το Australian Open, αλλά ήταν προτεραιότητα για μένα να παίξω, ανεξάρτητα πώς ένιωθα. Είχα μόλις δύο ημέρες ρεπό, αλλά κατάφερα να βρω μια ισορροπία. Οι θεατές ήταν άψογοι, μας βοήθησαν πάρα πολύ αυτές τις δύο ημέρες. δήλωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα του.

Η Εθνική μας ομάδα και το ΔΣ της ΕΦΟΑ ευχαριστούν την ITF και όλους όσους υποστηρίζουν την διοργάνωση. Η ΕΦΟΑ θέλει να ευχαριστήσει ιδιαίτερα όλους τους Χορηγούς του DAVIS CUP 2023 που είναι οι: Ελληνικός Οργανισμός Τουρισμού (Κύριος Εθνικός Χορηγός & Εθνικής Ομάδας), Μασούτης (Εθνικός Χορηγός), VW (Εθνικός Χορηγός), FILA (Επίσημος Υποστηρικτής Ρουχισμού Εθνικής), Babolat (Επίσημο Μπαλάκι Το φυσικό μεταλλικό νερό Μιτσικέλι (Eπίσημος Χορηγός Davis Cup 2023), Total EnergiesHOWDENDimelloΔΕΙΠΝΟΣΟΦΙΣΤΗΡΙΟΝLΥΤΤΟS Beach HotelNANA Golden Beach Hotel, VECHRO.

Επιπλέον η ΕΦΟΑ θέλει να ευχαριστήσει θερμά την ΚΑΕ ΠΑΟ για την ευγενική παραχώρηση του κλειστού μπάσκετ ΟΑΚΑ για τη διεξαγωγής της διοργάνωσης DAVIS CUP023.