Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αντισφαίρισης U16 Aridea Cup – Απονομές – Βραβεύσεις

Ολοκληρώθηκε το διεθνές τουρνουά της Tennis Europe, που φιλοξενήθηκε στην Αριδαία, Aridea Cup. Ο Αϊτόρ Ζερδίλας αναδείχθηκε πρωταθλητής στο μονό των αγοριών και η Εμμανουέλα Αντωνάκη κατέκτησε τον τίτλο στο μονό των κοριτσιών. Ο Ζερδίλας και η Αντωνάκη πρωταγωνίστησαν και στα τουρνουά των διπλών.

Ο Αϊτόρ Ζερδίλας νίκησε στον τελικό του μονού τον Χρήστο Παναγιώτη Δαγκλή, με 6-2, 6-3. Με τη νίκη αυτή κατέκτησε τον σημαντικότερο τίτλο της καριέρας του και πρώτο μέχρι στιγμής σε διοργάνωση της Tennis Europe στα μονά.

Στα διπλά είχε κερδίσει 3 τίτλους μαζί με τον Ανδρέα Καρδάρη σε τουρνουά της ΕΤΑ και χθες πανηγύρισε τον 4o, μαζί με τον Νικόλα Τρίκκα Ψωμά. Οι δύο τενίστες επικράτησαν των Καρδάρη και Μιχάλη Ψαριάδη με 6-7 (13), 6-3, 11-9, σε έναν εξαιρετικά συναρπαστικό τελικό, με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και μεγάλη αγωνία από την αρχή μέχρι το τέλος.

Και στα κορίτσια έγινε “double”, από την Εμμανουέλα Αντωνάκη. Η 15χρονη αθλήτρια κέρδισε επίσης τον πρώτο της ατομικό τίτλο σε τουρνουά της Tennis Europe, μετά τη νίκη της με 6-7 (8), 7-5, 6-2, επί της Ελένης Μτσεντλιτζέ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Ελένης μετά από 9 διαδοχικές νίκες, ενώ και αυτός ο τελικός ήταν πολύ κλειστός, με τα πρώτα δύο σετ να κρίνονται σε λεπτομέρειες.

Στα διπλά, η Αντωνάκη και η Ελευθερία Γκόγκου, κέρδισαν τις Βαρβάρα και Βασιλεία Γρίβα με 6-1, 6-3. Ήταν ο δεύτερος φετινός τίτλος για τις Αντωνάκη και Γκόγκου, που πριν δύο εβδομάδες κατέκτησαν το Kilkis Cup στο Κιλκίς, επίσης τουρνουά της 3ης κατηγορίας U16 της ΕΤΑ.

Τις απονομές των κυπέλλων στους νικητές έκανε η Αριδαιώτισα πρωταθλήτρια Ελλάδος στο βάδην Δέσποινα Ζαπουνίδου, η οποία έχει πολλές διεθνείς διακρίσεις και συμμετοχή σε δύο Ολυμπιακούς αγώνες.