Σάββατο , 20 Απρίλιος 2024

Laver Cup: Ήττα για Τσιτσιπά – Ναδάλ στο διπλό

Για πρώτη φορά έπαιξαν μαζί δίδυμο ο Στέφανος και Ναδάλ, αντίθετα από τους Κύργιο και Σοκ που νίκησαν 2-1 και μείωσαν σε 7-5 (Team Europe – Team World)

Ήττα για το δίδυμο Στέφανου Τσιτσιπά – Ράφα Ναδάλ στο διπλό του Laver Cup που διεξάγεται στην Γενεύη. Οι Κύργιος – Σοκ κέρδισαν με 2-1 σετ στα tie break (6-4, 3-6, 10-6) και η Team World μείωσε σε 7-5 την διαφορά της από την Team Europe.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας και ο Ισπανός σούπερ σταρ δεν είχαν αγωνιστεί ποτέ ξανά μαζί κάτι που φάνηκε στον αγώνα. Αντίθετα υ Κύργιος και ο Σοκ έχουν παίξει αρκετές φορές μαζί με αποτέλεσμα να δείχνουν σαφώς πιο «δεμένοι».

Το δίδυμο της Team World ξεκίνησε πιο καλά στο πρώτο σετ κάνοντας μπρέικ στο 1ο game της αναμέτρησης και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 6-4.

Στο δεύτερο σετ η κατάσταση άλλαξε και οι Ναδάλ και Τσιτσιπάς έκαναν τη δική τους επίθεση, έφτασαν στο 5-1 και αν και έχασαν δυο game έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 6-3.

Στο super tie-break οι Κύργιος και Σοκ με ένα σερί πέντε πόντων έκαναν το 9-4 έχοντας πέντε διαδοχικά ματς πόιντ, αξιοποίησαν το τρίτο και έφτασαν στη νίκη με 10-6 μετά από μια ώρα και είκοσι λεπτά παιχνιδιού.

Με αυτή τους τη νίκη η Team World μείωσε σε 7-5 απέναντι στην Team Europe και ο νικητής της μεταξύ τους «μάχης» θα κριθεί σήμερα, τρίτη μέρα του τουρνουά.

Υπενθυμίζουμε τέλος ότι η κάθε νίκη δίνει 3 πόντους, ενώ η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στους 13 πόντους θα κατακτήσει το τρόπαιο.
Το Γραφεί Τύπου της ΕΦΟΑ

To TATOÏ Club υποδέχεται για 3η συνεχόμενη χρονιά το τουρνουά τένις IMG FUTURE STARS και …