Παρασκευή , 3 Μάι 2024

Προβάδισμα με 2-0 νίκες για τη Λιθουανία. Την Κυριακή κρίνεται η άνοδος με διπλό και δύο μονά

Η ολοκλήρωση της πρώτης ημέρας έδωσε προβάδισμα δύο νικών στη Λιθουανία απέναντι στην Εθνική μας Ομάδα.

Στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα ο Πέτρος Τσιτσιπάς αγωνιζόμενος ως νούμερο 2, ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-1, 6-3) από τον Ριτσάρντας Μπεράνκις που είναι ο κορυφαίος παίκτης των Λιθουανών.

Ο Μιχάλης Περβολαράκης έχοντας αντικαταστήσει στους αγώνες της πρώτης ημέρας το Στέφανο Τσιτσιπά στο νούμερο 1 της Εθνικής Ομάδας, αντιμετώπισε στο δεύτερο παιχνίδι το νούμερο 2 των Λιθουανών, Λαουρίνας Γκριγκέλις.

Μετά από σχεδόν τρεις ώρες ο Γκριγκέλις έφτασε στη νίκη με 2-1 σετ (7-6(6), 3-6, 7-5.

Η Εθνική Ομάδα την Κυριακή 19/9, θα επιδιώξει την ανατροπή, καλούμενη να επικρατήσει και στους τρεις αγώνες που απομένουν, με το διπλό να ανοίγει το πρόγραμμα στις 10:00 π.μ. και τα δύο μονά να ακολουθούν.

Η διοργάνωση διεξάγεται με την υποστήριξη του Υφυπουργείου Αθλητισμού και της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, της Περιφέρειας Κρήτης, του Δήμου Χερσονήσου και των χορηγών της Ελληνικής Φίλαθλης Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης.

Η Εθνική μας Ομάδα και το Δ.Σ. της Ε.Φ.Ο.Α. ευχαριστεί την ITF και όλους όσοι υποστηρίζουν την διοργάνωση.

Το Γραφείο Τύπου της Ε.Φ.Ο.Α.

«Παίζουμε για τη Θεσσαλία» Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors στη Λάρισα 23 Απριλίου έως 2 Μαίου 2024 …